kısa yollar Giriş
icon
icon
Sohbet Nedir?

Sohbet Nedir? Sohbet Etmek Ne Demektir

Sohbet insanların birbirleri arasında yaptıkları etkileşime verilen addır. Sohbet belirli kurallar çerçevesinde konuşma dili ile gerçekleşir bu kurallara uymak sohbetin seviyesini arttıracaktır. Karşınızdaki insan konuşma kurallarının ne kadarını biliyorsa aranızda etkileşim o kadar güzel olur bu da birbirinizi anlamanıza yardımcı olur. Kitap okuma, gazete okumak veya sosyal medyada okuryazarlık yapmak diksiyon, kelime dağarcığını geliştirir etkileşimin daha verimli olmasını sağlar. Bir kişinin sohbetinden dilini nasıl iyi kullandığını, insanlarla etkileşiminin nasıl olduğu vb. bunun gibi özellikleri anlamak oldukça basittir ama bu sizin kelime bilginiz gelişmiş, karşınızdakinden üstün bir dil kullanma beceriniz var ise mümkün olan bir durumdur. Aksi taktirde yanlış bir sohbet yapılıp çok normal gibi gelebilir ve bu oldukça doğaldır.

İyi Bir Sohbetin Püf Noktaları

İyi bir sohbetin püf noktaları vardın bunların en başında sohbette kullanılan dilin kurallarını bilmektir. İnsanlar arasında o kadar yanlış sohbet kullanılmaktadır ki artık normal karşılanan bir duru olarak görülmektedir. Bir insan karşındakine gelecek zamandan bahsedip şimdiki zaman veya geçmiş zaman kipleri ile yanlış cümleler kurabilir bu yanlış bir sohbettir. İyi bir sohbet için kitap okumak altın kural olarak görülebilir. Sohbet dediğimiz kavram karşılıklı veya sosyal medyadan fark etmeksizin birinin veya birkaç kişinin arasındaki etkileşimdir. Kitap okumak bu etkileşimde kullanılan cümlelerin kalitesini artıracaktır, diksiyon olarak güzel konuşmak gibi artı yönleri de olacaktır.

Sohbet Sırasında Yapılmaması Gerekenler

Sohbet sırasında yapılmaması gereken çok şey olabilir fakat öneli olan birkaç şey vardır bunlar yapılmadığı taktirde etkili bir sohbet kurulabilir. Bunlardan ilki sohbet sırasında bilmediğiniz bir konu hakkında yorum yapmayın bu yanlış şeyler söylemenize neden olabilir. İkincisi ise sohbet sırasında konu bitmeden başka bir konuya geçmeyin veya konuşma bittiyse o konuşmayı devam ettirmek zorunda hissetmeyin bunlar sohbeti zorlamanıza neden olur, eğer sohbet sırasında rahat olursanız eğer kullanılan kelimelerde kontrollü olur. Kelimeler kontrol dışında çıktığı anda konu dışına çıkmaya başlanır veya konudan bağımsız kelimeler kullanılmaya başlanır. Yapılması gereken düşünüp öyle cümle kurmaktır.

Sohbetin İnsanlar Arasındaki Etkisi Nedir?

Sohbet insanlığın ilk zamanlarından bu zamana kadar hep vardır. İnsanlar birbirlerine bir şeyler anlatmak, istediklerini dile getirmek için sohbeti kullanmışlardır. Sohbet ilk başlarda sözlü olmadan ağızdan değişik sesler çıkarılarak genelde el ve mimik hareketleri ile yapılmaktaydı ve şimdide dil ile yapılan sohbetlerde el ve mimik hareketleri kimi zaman farkında olup kimi zaman farkında olmadan kullanılmaktadır. Dille yapılan sohbetten daha etkilidir el ile yapılan sohbet ve eğer karşınızdaki insana bir şeyi kabul ettirmek istiyorsanız el ve mimik hareketlerinizi iyi kullandığınız takdirde başarı oranınız artacaktır. Bu karşınızdaki insanın aslında sizin ağzınıza değil vücut hareketlerinize bakmasından kaynaklıdır etkili sohbet için bu kullanılmalıdır.

Yazı admin Tarafından 08.06.2020 Tarih, Saat 6:59 ‘de Eklendi.

Sohbet
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir