kısa yollar Giriş
icon
icon
Sohbet de Lol ne Demektir?

Sohbette Lol Ne Demek?

İnsanlar daha kısa, çabuk ve kolay bir haberleşme yolu olduğu için mesajlaşmayı çok sık şekilde kullanırlar. Mesajlaşma günlük hayatta insanların bir parçası haline gelmiş durumda.

Mesajlaşmanın iyi ve kötü tarafları :

İnsanlar mesajlaşmanın her zaman ikili ilişkileri kolaylaştırdığına, çalışan bireylerin iş hayatına yardımcı olduğuna kısacası hayatı kolaylaştırdığına inanırlar. Fakat her güzel şeyin kötü tarafları olduğu gibi mesajlaşmanın da kötü bir tarafları vardır. Günümüzde mesajlaşma yolu ile sohbet etmek gerçekten çok popüler. İstediği zaman istediği kişi ile anında iletişim kurabilmek, karşıdaki kişiye istediği zaman yanıt verebilmek, aynı anda birçok kişi ile iletişim halinde olmak gerçekten hayatı kolaylaştıran bir olay. Fakat her zaman istenilen mesaj karşı tarafa arzu edilen şekilde gitmez.

Mesela mesajlarda duygular belli edilemez. Karşıdaki kişinin sana kızdığını, samimi bir dil kullandığını veya esprili bir cevap verdiğini anlamak bir hayli zordur. Bu yüzden mesajlaşmak kolay görünen aslında zor bir sohbet yöntemidir. Karşıdaki kişiye gerçek duyguları mesaj yolu ile aktarmak zor bir iştir.

Mesajlaşmada Duygular Nasıl Belli Edilir?

Mesajlaşırken insanların duygularını belli edememesi aslında büyük bir problemdir. Duyguları belli edememek büyük yanlış anlamlara veya kötü sonuçlara yol açabilir. Belki birinin işini kaybetmesine belki de sevdiği bir kişiyi kaybetmesine yol açabilir. Bu yüzden insanlar mesajlaşarak sohbet ederken duyguların ifade edilmesi için bir yol bulmuşlardır. Karşıdaki kişiye ifadesini anlatan bir yöntem.

Bunların ismi “emoji”. Emojiler bazen küçük bir gülen surat bazen de el sallayan bir insan silueti olacak kadar geniş bir çerçeveye sahiptir. Bunlar sayesinde mesajlaşırken sohbet etmek daha kolay ve eğlenceli bir hal alıyor. Mutlu bir mesajın sonuna gülen bir surat, sinirli bir mesajın sonuna kızgın surat ifadesi, üzgün bir konuşmanın sonuna ağlayan surat… Günlük hayatta kullanılan o kadar çok emoji var ki bazen sadece bu emojiler ile iletişim kurmak mümkün olabiliyor.

Sadece Emojiler İle Mi Duygular İfade Edilir?

Mesajlaşma ile sohbette duygular sadece emojilerle değil insanların zamanla ortaya çıkardığı yöntemlerle de ifade edilir. Mesela “random” adı verilen klavyede ki harflere rastgele basarak kelimeler oluşturma yöntemi de bunun içerisindedir. Bu şekilde karşıdaki kişiye güldüğünü ifade edersin. Buna benzer bir örnek olarak “LOL” ifadesi. Mesajlaşma esnasında karşıdaki kişiye “LOL” yazmakta sesli bir şekilde kahkaha attığını ifade eder. Yani gülme şeklini ifade etmek için random yöntemi kullanılıyorsa kahkaha atmayı ifade etmek için de LOL kelimesi kullanılır. Bazen çevrimiçi oyunların sohbet ekranında bazen de sosyal medyada sıkça görürüz bu ifadeleri. Oyunlarda karşıdaki kişiyi sinir etmek için veya ona kahkaha attığını belli etmek için de çokça kullanılır bu ifade.

LOL Kelimesi Nasıl Ortaya Çıktı :

Bu kelimenin ilk nasıl ortaya çıktığı hakkında birçok söylenti var. Bazıları “o” harfinin bir ağza benzetildiğini ve “l” harflerinin de ağzın iki tarafında duran yanaklara benzetildiğini söyler, böylece ağzını açmış şekilde gülen bir surat ifadesi ortaya çıkar. Bazıları ise kahkaha atarken çıkan seslerin bu kelimenin okunuşuna benzetildiğini söyler. Bunlar gibi ortaya atılan çokça fikir vardır fakat doğru fikrin hangisi olduğu bilinmemektedir. İnsanların arasında sıkça kullanılan bu ifade zamanla nereden türetildiği unutulmuş bir şekilde kullanılmaya devam etmektedir.

Yazı admin Tarafından 09.06.2020 Tarih, Saat 6:38 ‘de Eklendi.

Sohbet
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir