kısa yollar Giriş
icon
icon
İlişkilerde Yaş Farkının Önemi

iliskilerde-yas-farkinin-onemi

İlişkilerde yaş farkı ne kadar olmalı, eşler arası yaş farkı evlilikte gerçekten önemli mi yoksa gönüller bir olduktan sonra önemsiz bir durum olabilir mi? Bayan yaşça büyükse ne gibi sorunlar olur? Bayan kendinden yaşça büyük bir erkeğe aşık olursa ne olur? Bu soruların ve daha fazlasının cevabı bütünüyle ele aldığımız makalemizde.

Genellikle evliliklerden beklenti ömür boyu bir kişiyle aynı yastığa baş koymaktır. Bunun en geçerli nedeni ise, her şeye sil baştan başlamanın çok zor olması, eşlerin bir birlerinin hal, hareketlerine alışım sürecinin uzun sürmesi gibi bir çok etkeni sayabiliriz. Bu sebeplerden dolayıdır ki eş seçimi yapılırken keskin nişancı gibi davranıp, hedefi bir kerede belirleyip uzun bir yola onunla devam etmektir.

iliskilerde-yas-farkinin-onemi2

İlişkilerde yaş farkında belli bir sınır olmamakta, bu sınırları ve çizgileri her insan kendisi belirlemektedir. Örnek verecek olur isek, aralarında yaş farkı olmayan hatta sınıf arkadaşı olan çiftlerin bile sıkça boşanma haberlerini duymaktayız. Buna ters olarak, aralarında 10-15 yaş olup, çok mutlu ilişki sürenlerde vardır. Aradaki yaş farkını bir sorun haline getirmekten çok, partnerimiz ile kendimizi mutlu hissediyor muyuz? Ona yeterince güveniyor muyuz? gibi bu tarz soruları kendimize sormalıyız. Eğer yanında yeterince mutlu, huzurlu ve güvenli buluyorsak gözümüz kapalı eş seçimi tercihimizi kullanmalıyız.

Günümüzde olduğu gibi, geçmişte de kendisinden büyük veya küçük birini sevmek genellikle karşılaşılan bir durumdur. Mahalle veya aile baskısı yüzünden bir çok insan bu durumu bastırmakta ve ilişkisini adeta kendisi için zehir etmektedir. Çoğu zaman farkında olmasak bile baskılar veya kararsızlığımız dolasıyla mutlu bir ilişkiyi elimizin tersiyle itebiliyoruz.

iliskilerde-yas-farkinin-onemi3

Türk toplumunda, eş tercihi yapılırken erkeğin yaşça kadından büyük olması gerektiği düşünülür. Bunun gerekçesi ise, örf ve adetlerdir. Halkımızın çoğunluğu erkeğin evin direği ve koruyucusu olması nedeniyle yaşının büyük olması gerektiğini düşünür. 8-10 yaşın ilişkilerde uygun olması en yaygın görüştür. Bu görüş, hem toplumda yer edinmiş, hem de sosyal öğrenimler de kabul gördüğünden bir nevi bizler için de en geçerli hale gelmektedir. Tabi bu durum yaş farkının yüksek olduğu bir aşka düştüğünüzde belli olur..

Aslında yanlış veya doğru olarak bildiğimiz her şey, bize aşılanan kural niteliğinde ki tenkitlerden yerleşmiştir. Dünyaya geldiğimizden beri, sürekli bir ayrım yapmamızı gerektiren sistemin içindeyiz. Bizim için neyin iyi veya kötü, hangisinin yanlış veya doğru olduğu hep yönlendirilmiştir. Türk toplumunda ki bireyler tam manasıyla özgür olarak yetişmez. Herkesin kendi dünyasında belli sınırları ve normları vardır. Bunlar farklılık gösterebilir tabi ki.. Genellikle geçerli kurallara baş kaldırırken zorlandığımız doğrudur.

Evlilik koçları, kendimize en uygun tamam budur dediğimiz kişiyle sorgusuz sualsiz içine dalmamız gereken bir oyun olarak görürler. Bu oyunda kuralları siz belirlersiniz. Çünkü oyun size ait. Bu hikaye sizin hikayeniz. Halkın belirlediği çizgiler her zaman ilişkilerde mutluluğu banko kılmaz.

Bayların ve bayanların ergenlik, erişme yaşları çok farklılık göstermektedir. Baylar, rahat bir yapıda yetiştiği için ruhen ve fikren geç olgunlaşır. Yaygın bir görüştür, bayanlar yaşıtı olan bayları çocuğu gibi görürler. Bayanların yaşça büyük bireylerle ilişki kurmasının bir etkeni de budur belki de.

Makalemize ek olarak, A Haber kanalına konuşan Yrd.Doç.Dr. Habib Erensoy hocamızın bu konuda ki görüşlerine aşağıdaki videodan göz atabilirsiniz.

Yazı admin Tarafından 15.06.2016 Tarih, Saat 9:34 ‘de Eklendi.

FacebookPaylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.