kısa yollar Giriş
icon
icon
Evde Saç Boyamanın Sırları

Saçlarınızı boyatmak için kuaföre gitmenize gerek yok. Evde saç boyamanın sırlarını sizler için araştırdık. Bu işi profesyonel olarak yapan birisinin saçlara verdiği renk tabi ki de tartışılmaz; fakat saçınızı evde boyamak zorunda kaldıysanız ve iş başa düştüyse bu makalemizi kesinlikle okumanızda yarar vardır. Her işte olduğu gibi bu işinde püf noktaları ve dikkat edilmesi gereken önemli hususları vardır. Bir çok markanın sayısız renk sunduğu boyaların nasıl uygulanacağı, aranan özelliklerin ne olduğu, dip boya nasıl yapılır, istediğiniz renk nasıl elde edilir gibi bir çok ayrıntıya değineceğiz. Siz de evde yapacağınız boyama ile daha canlı, güzel ve parlak görüntü veren saçlara ulaşabilirsiniz.

evde-sac-boyamanin-sirlari

Boyama kararı almadan önce, saç kesiminizin sizi memnun edip etmediği çok önemli. Çünkü parlaklığı, boya rengini gösteren saçın kesimidir. Saçlarınızın sağlıklı olması boyadan alınacak sonuçla doğrudan ilişkilidir. Saçlarınız yıpranmış, bakım yapılmamış, yağlanmış ise güçlenmesi için vitamin ve gerekli nem için besleyeceği yağları tavsiye ediyoruz. Kırıklar canınızı sıkmasın, boyarken size artı sağlayabilir. Boyanın daha sağlıklı gözükmesini sağlarken, uçlardan boyanın akmasını da engeller.

Saçlarınızı ilk defa kendiniz boyayacaksanız, saçınız doğal rengine ters bir renk seçmeniz sizi zor durumda bırakabilir. Saçınızla aynı rengi tutturamaya bilirsiniz. Cildinize, göz ve kaş renginize göre en ideal olduğunu düşündüğünüz boya rengini seçmeli, doğal ve gerçekçi bir tercihte bulunmalısınız.

evde-sac-boyamanin-sirlari1Sizi yansıtan rengi bulun

 • Esmer bir teniniz varsa, teninize en uygun koyu rengi seçmelisiniz. Kızıl, çikolata, kahve gibi renkler sizi yansıtır. Çikolatanın renk çeşidi hayli fazladır. Olur da açık bir renge boyamak isterseniz, doğal koyu sarı tonları, soğan kabuğu yada karamel sizin favoriniz olmalıdır.
 • Sarı, kızıl yada kahvenin açık tonları açık tene sahipler için önerimizdir. Açık tenliler biraz daha özgürdür bu konuda. Göz renginize hangisinin uyum sağlayacağını düşünürseniz, o renge boyamanız sizin için avantaj olacaktır.

Boyanın rengini kararlaştırın

 • Ne tür boya kullanacağı seçilmelidir. Doğal boyalar, saçınız da ki beyazlıkları ve saç renginizi iyi kapatmaya bilir. Doğal boyalar, genellikle saç bakımı için kullanılır. Kimyasal içeren boyalar ise daha kalıcı ve net bir saç rengine sahip olmanıza olanak sağlar.

Saç boyama aşamaları

 • Satın aldığınız boyanın kutusunda bulunan talimatlara göre hazırlayın.
 • Boyada bulunan kimyasalların size alerji yapıp yapmayacağını kontrol edin.
 • Boyama yaparken elbisenizin batmaması için naylon, havlu veya eski bir elbise kullanın.
 • Boyanın bulaştığı yere iz bırakmaması ve temizlenebilmesi için vazilen sürün.
 • Boyama işlemine başlamadan önce mutlaka plastik eldiven takın.
 • Ağzı geniş bir tarak kullanmanız saçınızı bölmelere ayırmada size yardımcı olacaktır.
 • Folyo kullanımı saçlarınızı uçlara kadar boyamanız konusunda size yardımcı olur.
 • Rengin istediğiniz gibi çıkması için saatinizi mutlaka ayarlayın.
 • Uyguladığınız işlem dip boyası ise, boyarken diş fırçası size tahmin edeceğinizden fazla kolaylık sağlar.

Keyif zamanı

 • Saçlarını durulamak için yıkadıktan sonra, boyanın etrafa akmasına karşı kesinlikle havlu kullanın.
 • Boyadan sonra saç renginin bozulmaması adına, fön, maşa veya güneşte çok fazla kalmamaya dikkat edin.

Yukarıdakilere ek olarak, bonus olarak paylaştığımız videoyu izlemenizde yarar var. Kolay gelsin..

Yazı admin Tarafından 17.06.2016 Tarih, Saat 10:12 ‘de Eklendi.

FacebookPaylaş
Yorum Yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.